• Uzman Psikolog Iraz Toros Suman
  • info@iraztoros.com

ÇOCUK ŞUBE NÖBETİ

Nöbet tutuyorum ama evden, icap nöbeti, icap ederse çocuk şubeye gidiyorum, 18 yaş altı her çocuğun ifadesi alınırken yanında psikolog ve avukat olması yasal bir zorunluluk, ne güzel..

Az önce geldim eve..Bence bir hayat kurtardık; kadın bakış açısını oldukça içselleştirmiş ve bu ülkede erkek olmanın başlı başına bir ayrıcalık olduğunu kavramış başarılı bir avukat beyle birlikte..Ülkemin namus, aile ve damgalama üçgeninden kendimizce çektik çıkardık 17 yaşında bir çocuğu..

Ama..

Sevgili polis abileri..

İstedim ki bir çocuk psikiyatristi ve bir psikolog öğretseydi size cinsel istismar mağdurundan nasıl ifade alınması gerektiğini..

İstedim ki gerçekten empati kurabilseydiniz ve de düşünseydiniz, bu sandalyede oturan sizin kızınız olsaydı nasıl seçici olurdunuz kelimelerinizde, aynı duyarlılık için çabalasaydınız..

İstedim ki bilseydiniz aynı olayı defalarca anlattırmanızın nasıl kat kat daha travmatize edici olduğunu çocuklar açısından..

İstedim ki nöbetçi savcıyla konuşurken ki nezaketiniz çocuklarla ve aileleriyle konuşurken de mecburi olsun..

İstedim ki unutmasaydınız 18 yaşın altı bir “çocuk” la konuştuğunuzu..

İstedim ki çocuklar size güvensin..

Not: Master programında birlikte keyifle derslere girdiğim komiser arkadaşlarım..Onların duyarlılıkları ve çalışkanlıkları pek çok önyargımı yok etmişti, keşke hızla çoğalsalar, sitem ettiğim arkadaşlarına biraz bilgi ve biraz da bilgelik fısıldasalar..

28 Eylül 2009 tarihinde Bir çocuk nasıl büyür ki... kategorisinde yazıldı.
1721 kez okundu.