• Uzman Psikolog Iraz Toros Suman
  • info@iraztoros.com

Iraz Toros Suman

Uzman Psikolog Iraz Toros Suman, İstanbul Bilgi Üniversitesinde başarı bursu ile aldığı psikoloji lisans eğitiminin ardından bir kadın sığınma evinin kurucu müdürlüğünü yaptı. Bu deneyim aile içi iletişim problemlerinin geldiği son noktaya şahit olmasını; böylece çocuklarla çalışmanın önemini kavramasını sağladı. Bu dönemde uzmanlığını tamamladı ve tezini “Aile İçi Fiziksel ve Psikolojik Şiddetin Ebeveynler ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri” üzerine oluşturdu.

 

Kadın sığınma evinde kurduğu oyun odası herşeyin başlangıcıydı. Sağlık bakanlığı çalışanı olarak geçirdiği yıllarda çocuklarla ilgili ölçme-değerlendirme süreçlerinde aktif olarak yer aldı. Sağlıklı gelişim gösteren çocukların yanısıra farklı gelişim gösteren çocuklarla bol bol çalışma fırsatı bulan uzmanımız, 2009 yılında başlattığı “Iraz’ ın Oyun Grupları” adlı oluşumu ile çocuklar ve ebeveynler ile sık sık buluşmaya başladı. Alternatif eğitim modellerine duyduğu yakınlık Türkiye’ deki alternatif eğitim oluşumlarında uzman ve veli olarak aktif yer almasına sebep oldu.

2014-2017 yıllarında Waldorf Pedagojisi Erken Çocukluk Dönemi Eğitmen Eğitimini alan uzmanımız, Kasım 2015 tarihinde Waldorf pedagojisinden esinlenerek MOMO Anaokulu’ nu kurdu. Kurucusu olduğu anaokulunda anne babalar ve eğitimciler ile aktif bir şekilde çalışmaya devam etmektedir.

Uzmanımız;
Doç. Dr. Hanna Nita Scherler ile Gestalt Terapi Temel Kavramlar ve Metodoloji Temel Eğitimi’ ne katılmış ve ardından practicum çalışmalarına dahil olmuştur.
Rorschach Ve Projektif Testler Derneği tarafından verilen Çizim Testleri ile Çocuğun Ruhsal İşleyişinin Değerlendirilmesi eğitimini tamamlamış ve uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır.

Carol ve Byron Norton tarafından verilen “Deneyimsel Oyun Terapisi” temel ve ileri düzey eğitimlerini tamamlamış, Registered Play Therapy Association in England & USA tarafından tanınan “Associate Level Certificate” almaya hak kazanmıştır; sertifikalı deneyimsel oyun terapistidir.
Kurucusu olduğu Eşik Terapi Merkezi’nde danışanlarını kabul etmekte; okul öncesi ve ilk okul çağı çocuklarına yönelik oyun terapisi ve ebeveynlere yönelik bireysel danışmanlık çalışmalarını yürütmektedir. Ayrıca anne-babalara ve eğitimcilere yönelik seminerler düzenlemektedir.